Harwin Inc. M50-3612042
Part No.:
M50-3612042
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3612042.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
40
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating:
0.118" (3.00mm)
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Material:
Brass
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
1A