Harwin Inc. M50-3601042R
Part No.:
M50-3601042R
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3601042R.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
20
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating:
0.118" (3.00mm)
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Material:
Copper Alloy
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A