Harwin Inc. M50-3600842
Part No.:
M50-3600842
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3600842.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Archer M50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
16
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A