Harwin Inc. M50-3551042
Part No.:
M50-3551042
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3551042.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Packaging:
Tube
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
20
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length:
0.351" (8.92mm)
Insulation Height:
0.325" (8.25mm)
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
1.75A per Contact