Harwin Inc. M50-3500842
Part No.:
M50-3500842
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3500842.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
16
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Shrouding:
Unshrouded
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:
0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:
0.248" (6.30mm)
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact