Harwin Inc. M50-3151042
Part No.:
M50-3151042
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3151042.pdf
Description:
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
20
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Height:
0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights:
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
1A