Harwin Inc. M50-3150342
Part No.:
M50-3150342
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3150342.pdf
Description:
CONN SOCKET 1.27MM 6POS
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions:
6
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Insulation Height:
0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights:
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
1A