Harwin Inc. M50-3112042
Part No.:
M50-3112042
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3112042.pdf
Description:
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Insulation Height:
0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights:
5.5mm, 6.18mm
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
1A