Harwin Inc. M50-3101145
Part No.:
M50-3101145
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3101145.pdf
Description:
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Archer M50
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
22
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.181" (4.60mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
5.5mm, 6.18mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A