Harwin Inc. M50-3030842
Part No.:
M50-3030842
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3030842.pdf
Description:
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Archer M50
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
8
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A