Harwin Inc. M300-FV30645F2
Part No.:
M300-FV30645F2
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM300-FV30645F2.pdf
Description:
CONN RCPT 3MM PCB GOLD 6POS
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
M300
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket, Power
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
6
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.118" (3.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.118" (3.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Screw Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.94µin (0.100µm)
Insulation Color:
Green
Insulation Height:
0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post:
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
8.9mm
Ingress Protection:
Features:
Jackscrews, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
10A