Harwin Inc. M22-2015005
Part No.:
M22-2015005
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM22-2015005.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
M22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:
0.331" (8.40mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact