Harwin Inc. M20-9982545
Part No.:
M20-9982545
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM20-9982545.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:
0.460" (11.68mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Current Rating (Amps):
3A per Contact