Harwin Inc. M20-7822042
Part No.:
M20-7822042
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM20-7822042.pdf
Description:
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
M20
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
11.04mm, 12.63mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3A