Microsemi Corporation LX8117-33CDT
Part No.:
LX8117-33CDT
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLX8117-33CDT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO252
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C