IDEC LW7GL-A1C24MW
Part No.:
LW7GL-A1C24MW
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
25MM SQ PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer:
IDEC
Series:
LW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button, Full Guard
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Square - 24.50mm x 24.50mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C