IDEC LW1L-M2C24V-R
Part No.:
LW1L-M2C24V-R
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLW1L-M2C24V-R.pdf
Description:
ILL LED PB DPDT
Manufacturer:
IDEC
Series:
LW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C