Samtec Inc. LTH-020-01-H-D-A-K-TR
Part No.:
LTH-020-01-H-D-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLTH-020-01-H-D-A-K-TR.pdf
Description:
0.50 MM LOW PROFILE BLADE & BEAM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
LTH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
2.31mm
Height Above Board:
0.066" (1.68mm)