Analog Devices Inc. LT3065EDD-2.5#PBF
Part No.:
LT3065EDD-2.5#PBF
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLT3065EDD-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 10DFN
Package/Case:
10-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Output Configuration:
Positive
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C