Analog Devices Inc. LT3022EMSE-1.5#PBF
Part No.:
LT3022EMSE-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLT3022EMSE-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1A 16MSOP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.285V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
3.5 mA
Current - Supply (Max):
36 mA
PSRR:
66dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-MSOP-EP
Datasheet:
1. How to order LT3022EMSE-1.5#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT3022EMSE-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3022EMSE-1.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Package/Case 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 1A 0.285V @ 1A 0.285V @ 1A 0.285V @ 1A 0.285V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 3.5 mA 3.5 mA 3.5 mA 3.5 mA 3.5 mA
Current - Supply (Max) 36 mA 36 mA 36 mA 36 mA 36 mA
PSRR 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C