Analog Devices Inc. LT1965EQ-1.8#PBF
Part No.:
LT1965EQ-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1965EQ-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.1A 5DDPAK
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.49V @ 1.1A
Current - Output:
1.1A
Current - Quiescent (Iq):
1.1 mA
Current - Supply (Max):
40 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-5
Datasheet:
1. How to order LT1965EQ-1.8#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1965EQ-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1965EQ-1.8#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A
Current - Output 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA
Current - Supply (Max) 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C