Analog Devices Inc. LT1963AEQ-1.8#TRPBF
Part No.:
LT1963AEQ-1.8#TRPBF
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1963AEQ-1.8#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 5DDPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
DDPAK-5
Datasheet:
1. How to order LT1963AEQ-1.8#TRPBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1963AEQ-1.8#TRPBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AEQ-1.8#TRPBF?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C