Analog Devices Inc. LT1764AEFE-3.3#TRPBF
Part No.:
LT1764AEFE-3.3#TRPBF
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1764AEFE-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A 16TSSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-TSSOP-EP
Datasheet:
1. How to order LT1764AEFE-3.3#TRPBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1764AEFE-3.3#TRPBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764AEFE-3.3#TRPBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1764AEFE#TRPBF LT1764AEFE#PBF LT1764AEFE-3.3#PBF LT1764AEFE-2.5#PBF LT1764AEFE-1.8#PBF
Part Number LT1764AEFE#TRPBF LT1764AEFE#PBF LT1764AEFE-3.3#PBF LT1764AEFE-2.5#PBF LT1764AEFE-1.8#PBF
Series - - - - -
Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C