Analog Devices Inc. LT1763IDE-1.5#PBF
Part No.:
LT1763IDE-1.5#PBF
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1763IDE-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12DFN
Package/Case:
12-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
12-DFN (4x3)
Datasheet:
1. How to order LT1763IDE-1.5#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1763IDE-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1763IDE-1.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA 0.45V @ 500mA 0.45V @ 500mA 0.45V @ 500mA 0.45V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
PSRR 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C