Analog Devices Inc. LT1761IS5-1.5#TRMPBF
Part No.:
LT1761IS5-1.5#TRMPBF
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1761IS5-1.5#TRMPBF.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 100MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C