Analog Devices Inc. LT1117IST-2.85#PBF
Part No.:
LT1117IST-2.85#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1117IST-2.85#PBF.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223-3
Datasheet:
1. How to order LT1117IST-2.85#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1117IST-2.85#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1117IST-2.85#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA 1.3V @ 800mA 1.3V @ 800mA 1.3V @ 800mA 1.3V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C