Samtec Inc. LSH-020-01-G-D-A-K
Part No.:
LSH-020-01-G-D-A-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Description:
.5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
LSH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
2.31mm
Height Above Board:
0.075" (1.90mm)