Texas Instruments LP5910-1.1BYKAR
Part No.:
LP5910-1.1BYKAR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5910-1.1BYKAR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 4DSBGA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
350 µA
PSRR:
80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)