Texas Instruments LP3991TLX-2.5/NOPB
Part No.:
LP3991TLX-2.5/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3991TLX-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
4V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
225 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C