Texas Instruments LP3990SD-2.5/NOPB
Part No.:
LP3990SD-2.5/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3990SD-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C