Texas Instruments LP3990MF-1.5/NOPB
Part No.:
LP3990MF-1.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3990MF-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
120 µA
PSRR:
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C