Texas Instruments LP38690DT-2.5
Part No.:
LP38690DT-2.5
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLP38690DT-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-3
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C