Texas Instruments LP2987IM-3.8/NOPB
Part No.:
LP2987IM-3.8/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudLP2987IM-3.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 200MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C