Texas Instruments LP2987IM-3.3
Part No.:
LP2987IM-3.3
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudLP2987IM-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
Datasheet:
1. How to order LP2987IM-3.3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP2987IM-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2987IM-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP2987IM-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2987IM-3.3/NOPB LP2987IM-5.0/NOPB LP2987IMM-3.3/NOPB LP2987IMM-5.0/NOPB LP2987IMMX-5.0/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA 3.7 mA 3.7 mA 3.7 mA 3.7 mA
PSRR 65dB (1kHz) 65dB (1kHz) 65dB (1kHz) 65dB (1kHz) 65dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C