Texas Instruments LP2981AIM5X-3.6/NOPB
Part No.:
LP2981AIM5X-3.6/NOPB
Datasheet:
Chuangxin CloudLP2981AIM5X-3.6/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C