Texas Instruments LP2981AIM5X-3.3
Part No.:
LP2981AIM5X-3.3
Datasheet:
Chuangxin CloudLP2981AIM5X-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order LP2981AIM5X-3.3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP2981AIM5X-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2981AIM5X-3.3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2981AIM5X-5.0/NOPB LP2981AIM5X-3.3/NOPB LP2981AIM5X-5.0 LP2981AIM5X-3.6 LP2981AIM5X-3.0
Series - - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
Current - Supply (Max) 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA
PSRR 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C