Texas Instruments LM3490IM5-12/NOPB
Part No.:
LM3490IM5-12/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudLM3490IM5-12/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
4 mA
Control Features:
Enable
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C