Texas Instruments LM3480IM3X-12
Part No.:
LM3480IM3X-12
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudLM3480IM3X-12.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT23-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
Datasheet:
1. How to order LM3480IM3X-12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LM3480IM3X-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3480IM3X-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM3480IM3X-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3480IM3X-5.0/NOPB LM3480IM3X-3.3/NOPB LM3480IM3X-12/NOPB LM3480IM3X-15/NOPB LM3480IM3X-15
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 100mA 1.2V @ 100mA 1.2V @ 100mA 1.2V @ 100mA 1.2V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 2 mA 2 mA 2 mA 2 mA 2 mA
PSRR - - - - -
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C