Texas Instruments LM2940CSX-15
Part No.:
LM2940CSX-15
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLM2940CSX-15.pdf
Description:
IC REG LIN 15V 1A DDPAK/TO263-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
66dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
Datasheet:
1. How to order LM2940CSX-15 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LM2940CSX-15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2940CSX-15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2940CSX-15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2940CSX-5.0/NOPB LM2940CSX-12/NOPB LM2940CSX-15/NOPB LM2940CSX-9.0/NOPB LM2940CSX-12
Part Number LM2940CSX-5.0/NOPB LM2940CSX-12/NOPB LM2940CSX-15/NOPB LM2940CSX-9.0/NOPB LM2940CSX-12
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 1A 0.8V @ 1A 0.8V @ 1A 0.8V @ 1A 0.8V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz) 66dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C