Texas Instruments LM2937IMPX-2.5
Part No.:
LM2937IMPX-2.5
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLM2937IMPX-2.5.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-4
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
20 mA
Protection Features:
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)