Texas Instruments LM2937IMPX-10
Part No.:
LM2937IMPX-10
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLM2937IMPX-10.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 500MA SOT223-4
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
20 mA
Protection Features:
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223-4
Datasheet:
1. How to order LM2937IMPX-10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LM2937IMPX-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2937IMPX-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2937IMPX-10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA