Texas Instruments LM2936BM-3.3
Part No.:
LM2936BM-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudLM2936BM-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
Datasheet:
1. How to order LM2936BM-3.3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LM2936BM-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2936BM-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2936BM-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2936BMX-5.0/NOPB LM2936BMX-3.3/NOPB LM2936BM-5.0/NOPB LM2936BM-3.3/NOPB LM2936BMX-3.3
Part Number LM2936BMX-5.0/NOPB LM2936BMX-3.3/NOPB LM2936BM-5.0/NOPB LM2936BM-3.3/NOPB LM2936BMX-3.3
Series - - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA
Current - Output 50mA 50mA 50mA 50mA 50mA
Current - Quiescent (Iq) 15 µA 15 µA 15 µA 15 µA 15 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA
PSRR 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz)