Texas Instruments LM1086IS-1.8
Part No.:
LM1086IS-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLM1086IS-1.8.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 1.5A DDPAK
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
27V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C