Hirose Electric Co Ltd KN13C0.7-16DP-0.4V(800)
Part No.:
KN13C0.7-16DP-0.4V(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudKN13C0.7-16DP-0.4V(800).pdf
Description:
CONN 0.4MM SMD HDR 16POS
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
KN13C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
16
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Pick and Place, Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights:
0.7mm
Height Above Board:
0.022" (0.57mm)