Infineon Technologies IRU1206-33CDTR
Part No.:
IRU1206-33CDTR
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudIRU1206-33CDTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
50 mA
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C