IRISO USA Inc. IMSA-13103B-20B-TR
Part No.:
IMSA-13103B-20B-TR
Description:
HEADER SMT RA 20POS KEY-B
Series:
13103B
Connector Type:
Plug
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Style:
Board to Cable/Wire
Fastening Type:
Latch Holder
Insulation Height:
0.256" (6.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
3A