IRISO USA Inc. IMSA-13065B-2-12J-TR
Part No.:
IMSA-13065B-2-12J-TR
Manufacturer:
IRISO USA Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
HEADER SMT RA 12POS KEY-A
Manufacturer:
IRISO USA Inc.
Series:
13065B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
12
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.366" (9.30mm)