Samtec Inc. HW-12-11-G-S-500-SM
Part No.:
HW-12-11-G-S-500-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-12-11-G-S-500-SM.pdf
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Number of Positions:
12
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating):
0.365" (9.271mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)