Samtec Inc. HW-10-19-S-D-421-126-LL
Part No.:
HW-10-19-S-D-421-126-LL
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-10-19-S-D-421-126-LL.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.783" (19.888mm)
Length - Stack Height:
0.421" (10.693mm)
Length - Tail:
0.126" (3.200mm)