Samtec Inc. HW-10-08-S-D-350-SM-A
Part No.:
HW-10-08-S-D-350-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-10-08-S-D-350-SM-A.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height:
0.350" (8.890mm)